Ученическое самоуправление

 

Навчально-виховний комплекс «Спеціалізована школа ІІ ступеня – Ліцей інформаційних технологій» ЄМР

 

 

 

 

 

 

 

Положення про учнівське самоврядування «Єдиний Ліцей»

в НВК «Спеціалізована школа ІІ ступеня – Ліцей інформаційних технологій» ЄМР


 

 

 

Цілі учнівського самоврядування:

 

1. Виховання громадянина з демократичною культурою виховання, що вміє діяти в інтересах суспільства і Вітчизни;

2. Залучення учнів до управління шкільним життям у відповідності з принципом демократизації школи;

3. Навчити учнів самостійно планувати і організовувати своє учнівське життя в школі і зокрема позакласну діяльність;

4. Поважаючи законність і права всіх учасників навчального процесу, дати можливості реалізувати творчі ідеї у громадському житті школи і розвивати управлінські навички в реалізації цікавих справ.

 

Завдання учнівського самоврядування:

 

1. Формування потреби та готовності удосконалювати свою особистість, створення умов для розвитку здібностей та інтересів, духовного світу, розвитку самостійності, мислення та самосвідомості.

2. Виховання позитивного ставлення до загальнолюдських цінностей і норм колективного життя, законам держави, розвиток громадянської і соціальної відповідальності за самого себе, оточуючих людей, Вітчизни.

3. Виховання бажання долати труднощі, боротися за своїх друзів і оточуючих людей, допомагати їм, знайти себе;

4. Надати всім учням реальну можливість разом з педагогами, батьками в прогнозуванні організації, виконанні та аналізі навчально-виховного процесу;

5. Створення в школі виховного середовища, що забезпечує умови для самостійності, ініціативи учнів.

 

 

 

Принципи учнівського самоврядування:

 

• відкритість і доступність;

• добровільність і творчість;

• рівність і співробітництво;

• безперервність і перспективність.

Органи самоврядування створені для організації і управління різними видами діяльності і організації в школі.

 Структура органів самоврядування враховує періодичну звітність і змінюваність активу, безперервність і систематичність в його роботі грунтується на взаємодії різних органів.

 

Основне призначення учнівського самоврядування - задовольняти індивідуальні потреби учнів, спрямовані на захист їх громадянських прав та інтересів, участь у вирішенні нагальних проблем школи.

Участь учнів в учнівському самоврядуванні сприяє формуванню чіткої і усвідомленої громадянської позиції і ціннісного ставлення до себе та інших, дозволяє підвищити соціальну компетенцію, розвивати соціальні навички поведінки і установок на самостійне прийняття рішень в соціальних проблемних ситуаціях.

Самоврядування учнів виражається в можливості самостійно проявляти ініціативу, приймати рішення і реалізовувати їх в інтересах учнівського колективу. Самоврядування проявляється в плануванні діяльності колективу, організації цієї діяльності, в аналізі своєї роботи, підведенні підсумків зробленого і прийнятті відповідних рішень.

 

Учнівське самоврядування вшколі організовано наступним чином:

Вищим органом шкільного колективу є Президентська рада, яка обирається шляхом прямого і рівного голосування.

Президентська рада - це пусковий механізм організаторської роботи вшколі, він стверджує конкретний план роботи на конкретний термін, а потім аналізує і контролює його виконання.

На початку навчального року в школі проходять вибори президента школи та його помічників, які і керують органами самоврядування в школі. У кожному класному колективі з 8 по 10 клас (на основі висування кандидатів від класу або самовисування) проходять вибори. Протягом двох тижнів кандидати на загальний огляд виставляють свою програму. Під час передвиборної кампанії проводяться зустрічі з учнями, використовується шкільний інформаційний пункт. (Див.Додаток 1 - Положення про вибори в Президенти організації, уявлення кандидата).Організовуються зустрічі з кандидатами в Президенти.Після чого агітаційна команда кандидата презентує свого кандидата у заході «Вибори президента Ліцею», яке проводиться в актовій залі. У нього входить представлення кандидата агітаційною командою, представлення своєї програми президентом і дебати між кандидатами. По закінченні рекламної кампанії вибори проходять шляхом таємного голосування. Учень, який набрав більшу кількість голосів, очолює орган учнівського самоврядування - Президент Ліцею, учень, який побалах знаходиться на 2 місці стає прем'єр-міністром. Міністри обираються спільно з адміністрацією школи, вчителями, а також Президентом Ліцею і прем'єр-міністром. В міністерство входять учні 8-10 класів, а також учні які не набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Так формується Президентський кабінет, де є міністри культури, охорони здоров'я, екології та спорту, освіти, внутрішніх справ, краєзнавчої роботи, праці та соціальнихпитань, міністр по роботі з молодшими класами, а також друку та інформації(Див. Додаток 2 - Структура Президентського кабінету). На першому засіданні президентського кабінету школи визначаються основні напрямки діяльності. Рішення доводяться до всього колективу через міністерства і ЗМІ.

Формування Міністерств

 

1. У кожному класному колективі (з 5-го по 10-й клас) учні діляться на групи за напрямками діяльності (сектору): освіти, культури, охорони здоров'я, екології та спорту, друку та інформації, дисципліна і порядок, праці, краєзнавчий.

2. У кожній групі вибирається керівник, який контролює роботу свого сектора в своєму класі і впритул співпрацює з міністром свого питання.

3. На організаційних зборах Президентський кабінет

• визначає основні напрями діяльності;

• організовує самообслуговування учнів, їх чергування, підтримує дисципліну і порядок у школі;

• організовує випуск шкільного інформаційного вісника «Ліцеїст» і бере участь у випуску шкільної друкованої газети;

• обговорює і затверджує плани підготовки найважливіших заходів;

• вирішує питання заохочення і покарання, приймає рішення про відповідальність учнів у відповідності зі своїми повноваженнями;

• організовує змагання між класами;

• заслуховує звіти та інформації, оцінює результати діяльності органів управління. (Див.Додаток 3 - Функції Президентського кабінету).

 Організовуючи в школі учнівське самоврядування, важливо включити в активну діяльність всіх учнів. Тому перше положення, якебуло створено Президентською радою, - це «Положення про шкільний конкурс «Кращий клас» (див. Додаток 4 - положення про конкурс), який необхідний для включення учнівського самоврядування в систему змагання з єдиною системою підведення підсумків та стимулювання учнів. Класні колективи на початку навчального року були оповіщені про проведення даного змагання через інформаційні листи, членів Президентського кабінету. Результати конкурсу «Кращий клас» будуть підведені в кінці року і переможці будуть нагороджені на урочистій лінійці.

Беручи участь у роботі органів шкільного самоврядування, учні набувають цілий ряд звичок і навичок, умінь і знань. У них розвиваються певні моральні якості і риси характеру.

 

 

 

Додаток 1

 

Положення про президентський кабінет

 

Загальні положення

1. Президентський кабінет організовується з метою здійснення самоврядування школярів і розвитку їх ініціативи.

2. Відповідно до статуту школи та його положенням президентський кабінет взаємодіє з педагогічною радою і адміністрацією школи.

3. Керівництво діяльністю президентського кабінету здійснює президент, який обирається з числа учнів.

 

Зміст роботи президентського кабінету

 

Президентський кабінет

1. Бере участь у розробці річного плану роботи школи;

2. Координує діяльність органів класних колективів;

3. Організує взаємодію класних колективів;

4. Вносить пропозиції щодо вдосконалення діяльності школи;

5. Створює ініціативні групи школярів для проведення різних заходів; сприяє виявленню творчого потенціалу учнів;

6. Організовує проведення загальношкільних колективних творчих справ і заходів;

7. Вивчає, узагальнює і поширює досвід проведення колективних творчих справ;

8. Організовує вивчення громадської думки навчаються з актуальних проблем шкільного життя.

 

 

 

 

Права президентського кабінету

 

Президентський кабінет має право:

1. Брати участь у роботі ради школи;

2. У проведенні малих педагогічних рад;

3. Розробці управлінських рішень, що стосуються питань організації різних заходів зі школярами;

 Вносити пропозиції щодо:

4. Вдосконалення структури органів управління школи;

5. Забезпечення заходів, що проводяться президентським кабінетом, необхідними фінансовими і матеріально - технічними ресурсами;

6. Заохоченню навчаються.

 

Організація роботи президентського кабінету

 

1. Доскладу президентського кабінету входять, запропоновані від класних колективів, кандидати на пост президента та обрані міністри.

2. Для вирішення поточних питань президентський кабінет може створювати кабінети та інші тимчасові органи учнівського самоврядування.

3. Президентський кабінет проводить свої засідання не рідше двох разів на місяць.

4. Засідання президентського кабінету проводиться, якщо на ньому присутні не менше двох третин членів кабінету.

5. Рішення президентського кабінету є прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше двох третин присутніх членів ради.

6. Рішення президентського кабінету обов'язкові для виконання всіма учнями.

 

 

Додаток 3

 

Функції президентського кабінету

 

Президент школи:

• Обирається шляхом загального таємного голосування. Перед виборами кандидат у президенти видає свою програму, яку зобов'язується реалізувати протягом одного навчального року.

• Президент представляє школу на всіх загальношкільних і позашкільних зборах, він активний учасник життя школи.

• Президент школи пропонує програму проведення заходів, спільно парламентом розробляє детальний план дій і стежить за їх реалізацією.

• Радиться зі старшими (адміністрація школи).

• Своїми указами дає розвиток ідеї самоврядування, вказує на недоліки в роботі, виступаючи через орган шкільного друку, відзначає кращих.

• Президент школи адекватно реагує на критику з боку учнів, вчителів, адміністрації та учнів інших шкіл.

• Знає Статут школи.

 

Прем'єр-міністр:

• Входить до складу Ради міністрів.

• Заміщає президента Ліцею в його відсутність;

• Є активним помічником президента Ліцею;

• Контролює роботу всіх міністерств.

 

Міністр освіти:

• Входить до складу Ради міністрів.

• Веде облік успішності кожну чверть, знає всіх відмінників, хорошистів, допомагає підвищити успішність хлопців через мерії. У кожному класі є помічник мера у справах навчання (відділ освіти).

• Збирає інформацію про стан успішності в класі і виставляє середній бал в Екран активності класів.

• Подає списки відмінників навчання в шкільну печатку для привітання. Проводяться спільні засідання з відстаючими.

• Оголошує через шкільну газету результати проведення шкільних та районних предметних олімпіад.

• Знаходиться в тісному контакті з викладачами школи, бере участь у проведенні предметних декад.

 

Міністр праці та соціальних питань:

• Є членом Ради міністрів.

• Відповідає за розподіл обов'язків серед класів з прибирання шкільної території, організовує трудові десанти. Знаходиться в тісному контакті з викладачами школи.

• Піклується про наявність інвентарю для проведення шкільних трудових десантів, розподіляє видачу знарядь праці по класах.

• Організовує роботу волонтерів у всіх класних колективах.

• Організовує спільно з представниками класних колективів колективні творчі справи та заходи.

• Організовує роботу потребували допомоги людям. Веде роботу спільно з соціальним педагогом.

 

Міністр внутрішніх справ:

• Є членом Ради міністрів.

• Відповідає за чергування по школі.

• Організовує спільно зі старшими черговими класів, рейди з перевірки санітарного стану кабінетів школи, закріплених за класами, виставляє оцінку за чергування у Екран активності класів.

• Тісно співпрацює з органом шкільного друку та про порушення з боку учнів регулярно з'являються комічні замітки і шаржі.

• Бере участь у передачі чергування, регулярно перевіряє ведення Журналу чергування по школі.

• Знайомить учнів з "Статутом школи" на класних годинах, проводить бесіди.

• Відповідає за дотримання дисципліни під час уроків, змін, гуртків і позакласних заходах.

 

Міністр культури:

• Є членом Ради міністрів.

• Бере участь в організації та проведенні загальношкільних свят.

• Бере участь у написанні сценаріїв.

• Допомагає в організації та проведенні позакласних годин

• Організовує тимчасове журі для відбору номерів художньої самодіяльності та організовуються зустрічі з ветеранами ВВВ.

• Вносить пропозиції щодо проведення конкретних свят, бере участь в написанні сценаріїв.

 

Міністр охорони здоров'я, екології та спорту:

• Входить до складу Ради міністрів.

• Відповідає зароботу з організації та проведення спортивних заходів, заходів, що пропагують ЗСЖ.

• Бере участь у проведенні спортивних заходів, активно допомагаючи викладачам фізкультури в організації суддівства.

• Через шкільну печатку повідомляє про наближаються змаганнях, виставляє бал за активність класу в загальношкільних Екран успішності.

• Вітає переможців у змаганнях, вручаючи грамоти.

• Досягає дотримання учнями санітарно-гігієнічних правил (зовнішній вигляд, миття рук в їдальні, прибирання брудного посуду, чергування по класу).

• Стежить за поливанням рослин в кабінеті.

• Під час чергування по школі еколог контролює санітарний стан усіх посад.

• Перевіряє наявність другої взуття в учнів свого класу.

 

Міністр друку та інформації:

• Входить до складу Ради міністрів.

• Відповідає за випуск інформаційного віснику "Ліцеїст" (1 разу на місяць).

• Збирає статті від кореспондентів класу, якщо потрібно, редагує їх.

• Заздалегідь оповіщає про предметні декадах, календарних святах.

• У місці з редколегією та художниками продумує оформлення і назву рубрик.

• Звертається до хлопців молодших класів з проханнями в оформленні з метою виявлення здібностей до творчої роботи.

 

Міністр краєзнавчої роботи:

• Входить до складу Ради міністрів.

• Організовує роботу пошуку та оформлення експонатів, макетів, фото, музичних композицій в музей Ліцею.

• Організовує проведення екскурсій в музеї для гостей та відвідувачів.

• Організовує відвідування центрального краєзнавчого музею для учнів Ліцею.

• Є ініціатором в даній області.

 

Міністр з роботи з молодшими класами:

• Відповідальний за дозвілля серед учнів 5-6 класів на перервах

• Контролює поведінку на перервах

• Організація свят для молодшої ланки

• Надає допомогу при виникненні будь-яких проблем і питань у школярів 5-6 класів.

• Стежить за наявністю навчальних предметів (щоденників, зошитів, необхідної канцелярії) і виконанням домашніх завдань.

 

 

 

Додаток 4

Положенняконкурсу «Кращий клас року»

 

  1. Загальні положення

 

1.1. Конкурс «Кращий клас року» - форма організації загальноосвітнього і виховного процесу, спрямована на додаткову освіту і виховання учнів, на розвиток їх творчого потенціалу та громадянської активності.

1.2. Дане положення визначає основні завдання шкільного конкурсу «Кращий клас року», етапи організації та проведення конкурсу, умови участі, порядок підведення підсумків та нагородження переможців і учасників.

1.3. Конкурс проводиться з метою визначення рівня самоврядування в класі, виявлення найбільш згуртованих і творчих класних колективів.

 

II. Умови конкурсу

2.1. Завдання конкурсу:

• створення умов для розвитку класного і шкільного самоврядування;

• затвердження активної життєвої позиції учнів;

• підвищення престижу знань, інтелектуального і творчого потенціалу учнів;

• стимулювання класних керівників, активів класів до реалізації творчого підходу в роботі та навчанні.

2.2.Участнікі конкурсу - класні колективи  5-10 класів за підтримки класних керівників.

2.3. Для проведення конкурсу та підбиття підсумків створюються оргкомітет та журі, затверджені наказом директора школи.

Функції оргкомітету:

• розробляє положення про проведення конкурсу;

• визначає критерії оцінки результатів кожного туру конкурсу;

• аналізує та узагальнює результати конкурсу.

 

2.5. Підсумки конкурсу підводяться в кінці навчального року по 5 - бальній системі.

 

III. Програма конкурсу:

• участь класу у шкільних заходах;

• участь класу у благодійних акціях;

• участь класу в трудових акціях;

• участь класу в шкільних і муніципальних заходах;

• результати навчання за чверть, рік (якість успішності класу по чвертям, результати успішності аналізуються тільки за класом)

• участь класу у творчих проектах, олімпіадах, конкурсах;

• дотримання учнями правил поведінки в школі;

• виконання обов'язків чергового класу;

  •  участь у шкільному самоврядуванні;
  • участь у додатковій освіті;

• надання творчого звіту по роботі класу за навчальний рік.

 

IV. Підведення підсумків конкурсу

4.1. Підсумки підводяться серед 5-10 класів.

4.2. Підсумки фіксуються в спеціальних протоколах;

4.3. Підсумки оголошуються на загальношкільної лінійці за номінаціями:

• самий спортивний клас;

• найактивніший клас;

• самий інтелектуальний клас;

• найкращий клас.

 

V. Нагородження переможців конкурсу

5.1. Переможці нагороджуються дипломами, цінними подарунками.