Экспериментальная деятельность

Заявка
на проведення дослідно-експериментальної роботи за темою
« Формування нової моделі школи  з використанням освітніх ресурсів нового покоління»

Актуальність проблеми

            Сучасний фахівець повинен досконало володіти комп’ютером, бути потрібним на ринку праці. Це пов’язано з впровадженням інформаційно-комунікаційних технологій практично в усі сфери людської діяльності. Тому і змінюються пріоритети в області освіти, і одним із важливих завдань сучасної школи є підготовка майбутнього фахівця до життя в інформаційному суспільстві.

            Випускник повинен уміти ставити конкретні цілі, визначати шляхи їх досягнення, орієнтуватися в наростаючому  інформаційному потоці, знаходити потрібне, легко адаптуватися у різних життєвих ситуаціях, а найголовніше – самостійно здобувати необхідні знання, щоб реалізувати свої здібності і потреби.

             Нові моделі, інноваційні технології, методологічні алгоритми навчання є необхідними умовами досягнення повноти використання інформаційних технологій у закладі освіти. Використання інформаційно-комунікаційних технологій, пошук шляхів поєднання нового з традиційним навчанням потребують вирішення цілого комплексу психолого-педагогічних, навчально-методичних проблем:

-          орієнтації змісту освіти на формування професійної освіти і життєвих компетентностей з урахуванням пріоритетів освітньої галузі “Інформаційна технологія”;

-          підготовки педагогічних кадрів до роботи за новими навчальними планами та програмами з використанням ІКТ;

-          реалізації вчителями нових завдань, що пов’язані з формуванням технічно освіченої особистості, здатної  швидко адаптуватись до стрімких змін у сучасному техногенному середовищі;

-          формування партнерських взаємозв’язків між школою, професійно-технічними та вищими навчальними закладами;

-          реалізації психолого-педагогічних концепцій формування життєвої компетентності учня.

Мета дослідження

       Метою дослідження є розробка, обґрунтування та перевірка моделі функціонування та розвитку закладу як школи з  використанням  освітніх ресурсів нового покоління.     

Об’єкти дослідно-експериментальної роботи

Об’єктом дослідно-експериментальної роботи є модель школи майбутнього -  навчально-виховного комплексу «Спеціалізована школа II ступеня – Ліцей інформаційних технологій» Єнакієвської міської ради Донецької області.   

Предмет дослідження

Предметом дослідження є соціально-педагогічні умови створення та функціонування моделі школи майбутнього як школи з впровадженням  освітніх ресурсів нового покоління.       .

Гіпотеза дослідно-експериментальної роботи

Гіпотеза дослідження:

Школа майбутнього як модель навчального закладу нового типу  зможе стати освітнім середовищем, в якому будуть поєднані дві складові ліцейної освіти: універсальність («глобальна освіта») та елітність; це - заклад освіти, який готував би учнів до життя в інформаційному суспільстві, до свідомого  вибору професій, як передумови оптимального працевлаштування та скорочення витрат від нераціонального професійного самовизначення молодого громадянина, шляхом забезпечення найкращого співвідношення між загальноосвітніми предметами, викладанням теоретичних основ профільних предметів та оволодіння практичними навичками.

Ключовими принципами діяльності закладу освіти стануть наступні:

-          процес навчання та виховання учнів буде базуватися на активному розвитку та саморозвитку школярів, вплине на розвиток особистісних якостей та життєвих компетентностей (в тому числі інформаційної) та підготовку їх до життя в інформаційному суспільстві ;

-          реалізація творчого потенціалу вчителів і учнів, як частини єдиної світової спільноти, та задоволенню їхніх потреб у доступі до світових інформаційних ресурсів;

-          гуманізація і демократизація, які сприяють визнанню дитини як особистості, створюють відповідні умови для розвитку її здібностей, творчого потенціалу, схильностей, надають їй допомоги у життєвому самовизначенні, повноцінній самореалізації;

-          набуття досвіду науково-дослідницької діяльності та ґрунтовні знання з профільних предметів;

-          створення освітнього простору, спроможного задовольнити різнобічні потреби учнів через організацію мережі класів профільного та поглибленого вивчення окремих предметів, спецкурсів, факультативів.

-          освітнє середовище закладу освіти виступатиме як умова для виявлення і розвитку                             здібностей, можливостей, потреб особистості та як поле для її соціокультурної практики;

-          заклад стане експериментальним майданчиком для апробації та реалізації нових                                                                педагогічних технологій;

Завдання експериментально-дослідної діяльності

     На основі визначеної мети та висунутої гіпотези розроблені й обґрунтовані завдання експерименту:

1.Проаналізувати та узагальнити теоретичні та практичні доробки в галузі інноваційних підходів до управлінської діяльності, навчально-виховного процесу в контексті використання  освітніх ресурсів нового покоління.     

2.Розробити систему оцінювання ефективності впливу використання Інтернет та мультимедійних технологій на результати навчально-виховного процесу на уроках з різних предметів та в позаурочний час.

3.Розробити систему моніторингу функціонування профільних класів.

4.Залучення учнів до участі в науково–пошуковій, дослідно - експериментальної роботи.  

5.Проаналізувати можливість залучення висококваліфікованих фахівців з вищих навчальних закладів міста для викладання спецкурсів.

6.Створення електронних ресурсів для інформаційно-комунікаційної підтримки експерименту і поширення кращого педагогічного досвіду

7.Розробити систему моніторингу дослідно-експериментальної роботи.

8.Розробити ресурсне забезпечення інноваційної моделі функціонування закладу  як школи з використанням освітніх ресурсів нового покоління: організаційно-управлінське, кадрове, навчально-методичне, психолого-педагогічне, матеріально-технічне,інформаційне, фінансове.

Теоретико-методологічні основи експерименту:

Правова основа експерименту: Конституція України, Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Національна доктрина розвитку освіти, Концепція загальної середньої освіти та виховання, Державна цільова соціальна програма «Школа майбутнього» на 2007-2010 роки, Положення про порядок інноваційної освітньої діяльності,Указ Президента України «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» від 30.09.2010 № 926/2010,Програма створення вертикально-інтегрованої освітньої моделі «Загальноосвітня школа – професійно-технічне училище – вищий навчальний заклад» на базі навчальних закладів міста Єнакієвого (затверджено рішенням Єнакієвської міської ради від 27.02.2008 року, протокол № 5/23-28).

Науково-педагогічні принципи, на основі яких здійснюється дослідно-експериментальна робота

1.Принцип організованої свідомої інноваційної діяльності, що забезпечить перехід до більш досконалої і якісної освіти.

2.Принцип відкритості і зворотного зв’язку із соціумом.

3.Принцип культуровідповідності змісту освіти та діяльності закладу освіти.

4.Принцип варіативності, що дає змогу конструювати навчально-виховний процес за інноваційними моделями з метою задоволення індивідуальних потреб школяра.

5. Принцип гуманізації, який полягає в домінуванні співробітництва, співтворчості над управлінськими впливами, утвердженні суб’єктно-об’єктних відносин, у реалізації особистісно-гуманного підходу до учнів через розкриття їх внутрішньої сутності та розвитку і становлення життєспроможної успішної особистості випускника.

Для вирішення завдань експерименту використовуються загальнонаукові методи комплексного експерименту

1. Теоретичний пошук: аналіз наукової і методичної літератури, абстрагування, дедукція, класифікація та систематизація теоретичних та практичних даних, порівняльний аналіз і розробка управлінських експертних систем.

2. Емпіричні методи: педагогічний експеримент – формуючий;  педагогічне спостереження за навчальною діяльністю, опитування, тестування, бесіди з учнями, учителями, батьками; моніторинг результатів дослідження; рефлексія.

Організація кадрового забезпечення дослідно-експериментальної роботи

Науковий керівник:

Чернишова Р.І., доцент кафедри природничо-математичних дисциплін та методики їх викладання Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

 Науковий консультант:

Волобуєва Т.Б., проректор з наукової роботи Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Методичні консультанти:

Аніскіна Н.О. – завідувач кабінету школознавства ДонОІППО.

Корнєв М.М. – методист відділу інформаційних технологій ДонОІППО.

Давидов А.В. – завідувач відділу інформаційного забезпечення освіти ДонОІППО.

Відповідальні виконавці:

Заіров А.С.– начальник відділу освіти Єнакієвської міської ради;

Тарусіна І.В.- завідувач МК відділу освіти Єнакієвської міської ради.

Сідєльник С.О. - завідувач відділу дистанційного навчання ДонОІППО.

        Програма

дослідно-експериментальної роботи  за темою « Формування нової моделі школи  з використанням освітніх ресурсів нового покоління»    

Етапи проведення експерименту:

Підготовчий етап (січень 2011- червень 2012)

1.Проведення аналізу наукових досліджень та педагогічного досвіду з проблеми експерименту.

2.Створення діагностичного інструментарію щодо визначення рівня готовності педагогів, учнів та батьків до участі в дослідно-експериментальній роботі.

3.Розробка нормативно-правової бази експерименту.

4.Розробка локальних документів щодо функціонування та розвитку навчально-виховного комплексу «Спеціалізована школа II ступеня – Ліцей інформаційних технологій» Єнакієвської міської ради Донецької області   

5.Формування тимчасових науково-дослідних груп щодо розробки основних напрямків дослідно-експериментальної діяльності.

6.Організація роботи ПДС з теми «Інформаційно-комунікаційні технології в професійній діяльності вчителя».

7.Оновлення матеріально-технічної бази навчального закладу.

8.Розробка та впровадження системи стимулювання педагогічного колективу щодо реалізації ідей та концептуальних засад діяльності закладу як школи нової моделі  з використанням освітніх ресурсів нового

9.Підведення підсумків реалізації підготовчого етапу експерименту.

Діагностико-концептуальний етап

(вересень 2012 – червень 2013)

1.Теоретичне оволодіння науковою та педагогічною термінологією щодо запровадження технології використанням освітніх ресурсів нового покоління.

2.Науково-методичне забезпечення дослідно-експериментальної діяльності педагогів.

3.Методична допомога педагогічному колективу з опанування нових  підходів та технологій щодо організації навчально-виховного процесу.

4.Удосконалення критеріїв оцінювання рівня інформаційної культури учнів, різних аспектів їхньої діяльності в інформаційному просторі.

5.Діагностика потреб учнів, батьків у додаткових освітніх послугах.

6.Розробка та впровадження якісних освітніх послуг на засадах особистісно орієнтованого підходу до учнів.

7.Проведення засідань творчих робочих груп щодо організації мережевої співпраці через телекомунікаційні конкурси, проекти, спільні дослідження.

8.Розробка програм тренінгових, семінарських і практичних занять для педагогів щодо використання інформаційних технологій у навчальному процесі, виховній роботі, проектній діяльності.

 9.Створення електронних ресурсів для інформаційно-комунікаційної підтримки експерименту і поширення кращого педагогічного досвіду.

10.Організація роботи моніторингового центру з визначення ефективності запровадження педагогічних інновацій.

11.Співпраця викладачів НВК та викладачів вищих навчальних закладів, з метою удосконалення навчального процесу, впровадження інноваційних педагогічних технологій та новітніх досягнень науки і техніки в навчально-виховний  процес.

12.Розширення кола культуро–соціальної співпраці закладу із громадськими та державними організаціями через укладання договорів. Формування міжкультурних комунікацій.

13. Розробка інноваційної моделі навчально-виховного комплексу  з використанням освітніх ресурсів нового покоління. 

Формуючий етап

(вересень 2012 – червень 2015)

1.Апробація інноваційної моделі закладу нового типу.  

2.Апробація моделі управління навчальним закладом нового типу.

3.Апробація та впровадження навчальних планів, авторських освітніх програм із використанням освітніх ресурсів нового покоління.   

4.Здійснення наукової дослідно - експериментальної роботи педагогів з учнями; залучення учнів до участі в науково–пошуковій та творчій діяльності, в предметних та творчих конкурсах, олімпіадах, тощо.

5.Залучення викладачів вищих навчальних закладів до  викладання курсів за вибором, спецкурсів.

6.Моніторинг якості знань учнів з базових дисциплін, рівня розвитку ключових компетентностей.

Контрольно-коригувальний етап

(вересень 2015 – червень 2016)

1.Систематизація даних про організацію навчально-виховного процесу й розвитку дітей в умовах експерименту.

2.Експертна оцінка та коригування робочого навчального  плану закладу освіти.

3.Моніторинг ефективності взаємодії НВК та вищих навчальних закладів.

4.Експертна оцінка результатів експериментальної діяльності навчального закладу.

5.Внесення коректив до інноваційної моделі школи майбутнього.

Узагальнюючий етап

( червень 2016 - грудень 2016)

1.Системний теоретико-методологічний аналіз результатів дослідно - експериментальної роботи.  

2.Висвітлення результатів експерименту, поширення передового  досвіду педагогів, підготовка та публікація  робіт із проблеми дослідно-експериментальної роботи.

Очікувані результати

Упровадження в навчально-виховний процес освітніх ресурсів нового покоління    дасть                         можливість:

Керівникам:

§ Опанувати технологією дослідно-експериментальної діяльності.

§ Підвищити рівень особистої та методологічної культури педагогів закладу.

§ Отримати якісну, достовірну інформацію про стан і результативність освітнього процесу, його відповідність потребам особистості школяра та суспільства.

§ Удосконалити рефлексі йно - аналітичну та прогностичну діяльності на акмеологічних засадах.

§ Досягнення успішного поєднання високої культури роботи з високим рівнем використання освітніх ресурсів нового покоління.   

Педагогам:

§  Реалізувати якісні зміни в педагогічному мисленні вчителів.

§  Інтенсифікувати розвиток творчих здібностей педагогів.

§  Застосувати Інтернет - технологій та електронні медіа в педагогічній діяльності. 

§  Співпрацювати  з ВНЗ у напрямку проведення науково – дослідницької роботи.

§  Сприяти ефективному формуванню педагога-дослідника, педагога-фасилітатора, педагога-новатора.

§  Орієнтувати свою діяльність на гуманну педагогіку, творчу співпрацю з учнями та нові підходи до організації навчально-виховного процесу.

Для учнів:

  •  Уміння оперувати знаннями в житті та навчанні самостійно використовувати джерела інформації для вирішення пізнавальних задач, власного розвитку.
  •  Створення системи доступу до будь-якої актуальної інформації з усіх галузей знань шляхом використання інформаційно-комунікаційних  технологій, сучасних методик, які забезпечують формування  практичних навичок самопідготовки, виконання логічних завдань, аналізу інформації, прагнення до самонавчання і самостійної роботи.

§  Самоорганізація, вміння визначити найбільш раціональну тактику поведінки в період профільного навчання з перспективою адекватного професійного самовизначення й подальшого вдосконалення своїх професійних можливостей.

  • Підвищення конкурентоспроможності учнів  при подальшому їх навчанні в ВНЗ за обраним профілем, з врахуванням потреб ринку праці міста та регіону.
  • Виховання творчої інтелектуальної еліти, здатної брати соціальну відповідальність, робити відкриття, збагачувати своє життєве середовище та життя України.